• 5 ay önce

SAHURDA NELER YAPMALIYIZ?

İftar, uyku ve sahur vakitleri doğru değerlendirilebilirse, beden bozulmadan oruç tutulması mümkün olabilir. İlk sahur, ilk iftar nasıl olursa sonrası öyle olur.

-Doğru planlama yapın.

-Sahur vaktinizi ertesi günkü planınıza göre ayarlayın. Erken kalkmanız gerekiyorsa erken sahur yapın.

-Normalde ne kadar geç sahur yaparsanız gün içindeki tokluk hali o kadar uzun sürer.

-Şekerli gıdaları sofranızdan uzak tutun. Şekerli gıdalar erken acıkma yapar. Oruç tutmanızı zorlaştırır.
-Meyvelerden sakının. Meyvelerin çoğu sahurda yenirse, erken acıkmaya neden olabilir. Mevsim meyvelerinden tüketirseniz yanında yoğurt, kefir, peynir tüketin.

-Meyve suyu içmeyin. Sahurda meyve sularından sakının.

-Yeterince su için Az az sık sık su için. bir kerede bardak bardak su içmek mideyi erkenden doldurarark yeterince gıda almanıza engel olabilir.
-Kefir için. Sahurda protein içerikli gıdalar uzun tokluk süresi için önemlidir. Kefir bağırsak düzenlenmesi, bağışıklık sistemini desteklemesi, sıvı içeriği ile ideal bir sahur içeceğidir. Ayran olmazsa olmazımızdır. Tuz oranını ihtiyaç ve hastalıklarımıza göre belirlemek doğru olacaktır.

-Kuruyemiş rahatlatır. Kuruyemişler hem sindirimi kolaylaştırır hem de uzun tokluk sağlar.
-Ekmek seçimine dikkat edin. Özellikle sahurda tam buğday, yulaf, çavdar içeren ekmekleri tercih edin. Kan şekerini hızlı yükselten gıdalar, hızlı acıkmaya neden olurlar.

-Zeytinyağı şart. Sahur sofralarının olmazsa olmazı zeytinyağıdır. Uzun süreli tokluk hali için 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı mutlaka tüketin.


... daha fazla

Yanıtla

Yanıtlar

Hiç yanıt yok

Güncel Başlıklar

Finkafe Mobil

2018 @Mobifin